Kurtka jeansowa męska – klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody
Pierwowzór kurtki jeansowej powstał już w latach 80. XIX wieku. Wówczas Levi Strauss – właściciel firmy Levi’s – zaprojektował pierwsze okrycie wierzchnie z denimu – Triple Pleat Blouse. Jej nazwa nawiązywała do trzech pionowych plisów znajdujących się z obydwu stron kurtki. Wytrzymały materiał sprawił, że początkowo znalazła ona uznanie u robotników. Wkrótce jednak opanowała cały świat mody. W 1905 roku powstał model 506 marki Levi’s, a niespełna 20 lat później 401 – wyprodukowany przez Lee. W 1933 roku ta ostatnia firma zaprezentowała Storm Rider Jacket, czyli kurtkę jeansową z kożuchem – doskonałe okrycie wierzchnie na zimę. W XX wieku jeansowe okrycie wierzchnie zyskało ogromną popularność za sprawą gwiazd, które chętnie ją nosiły. Przykładowo w latach 50. zobaczyć ją można było na Jamesie Deanie w filmie Buntownik bez powodu czy w teledysku Elvisa Presleya do piosenki Jailhouse Rock. W latach 80. i 90. męskie kurtki jeansowe pojawiły się w asortymencie takich marek jak Guess, Calvin Klein czy Diesel. To okrycie wierzchnie nadal cieszy się sporą popularnością wśród mężczyzn. Dowiedz się, czym różnią się poszczególne modele oraz jak dopasować je do stylizacji.
Rodzaje kurtek dżinsowych męskich
Współcześnie produkowane katany różnią się od siebie zarówno kolorem, jak i fasonem. Standardowy model zapinany jest na guziki, posiada kołnierz, a także dwie kieszenie na piersiach oraz po bokach. Nieraz spotkać można także takie zapinane na zamek błyskawiczny oraz ze stójką zamiast kołnierza. Niektóre kurtki dżinsowe posiadają nawet skórzane lub sztruksowe wstawki. W ABOUT YOU przygotowaliśmy dla klientów modele w różnych kolorach – od uniwersalnej czerni po popularny jasnoniebieski. Jeśli na co dzień preferujesz raczej luźny styl, postaw na kurtkę z przetarciami, dziurami czy nadrukami. Takie okrycie wierzchnie można nawet spersonalizować za pomocą naszywek, przypinek czy ćwieków. Jest to świetny sposób na to, by wyrazić siebie. Męska kurtka jeansowa z kożuchem jest natomiast wspaniałym wyborem na zimę, gdyż dobrze chroni przed mrozem. Podczas chłodnych dni można także postawić na model bez ocieplenia, który będzie stanowić dodatkową warstwę odzieży schowaną pod kurtką czy płaszczem. Jeans jest bardzo wytrzymałym materiałem. Dlatego też katana może posłużyć przez wiele lat. Wszelkie przetarcia, które mogą powstać w wyniku użytkowania, dodają jej uroku i powodują, że każdy model po jakimś czasie staje się unikatowy.
Ponadczasowe oraz uniwersalne kurtki jeansowe męskie
Podczas wyboru najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie tego okrycia wierzchniego do figury. Kurtka nie może przekraczać linii paska. Rękawy powinny sięgać zaś maksymalnie do nadgarstka. Po zapięciu katany powinieneś mieć miejsce jedynie na sweter. Należy również zwrócić uwagę na szwy na barkach, które muszą znajdować się idealnie pośrodku. Kurtkę jeansową można zakładać nie tylko do codziennego outfitu, ale także do półformalnego. W stylizacjach casualowych sprawdzają się wszystkie kolory – zarówno jasne, na przykład szary, biały i jasnoniebieski, jak i ciemne, w tym przede wszystkim czarny i granatowy. Na co dzień ciekawym rozwiązaniem są modele z różnego rodzaju przetarciami, dziurami i nadrukami. To okrycie wierzchnie świetnie wygląda z każdym rodzajem spodni – od chinosów po jeansy. W przypadku tych ostatnich zaleca się, aby zestawiać ze sobą dwa różne kolory denimu. Wychodząc na miasto w cieplejsze dni, możesz założyć pod katanę T-shirt. Gdy jednak pogoda za oknem nie rozpieszcza, dobrze sprawdzi się natomiast bluza z kapturem oraz ciepłe obuwie, jak choćby workery. Osobom, które preferują eleganckie stylizacje, poleca się ciemne, jednolite kurtki jeansowe. Wówczas można postawić na koszulę lub stylowy sweter. Najlepiej dodać do tego chinosy czy jeansy. Doskonałym obuwiem w takiej sytuacji będą botki, sztyblety lub półbuty. Taką kurtkę można także potraktować jako dodatkową warstwę odzieży i założyć na nią elegancki płaszcz.